Typy budowy ciała


Typy budowy ciała 

Jesteśmy różni. Na nasz wygląd  ma wpływ  wiele czynników, przy czym podstawowy  czynnik stanowią geny. Michaelo Angelo  Błonarotii Simone rozpoczynając pracę nad rzeźbą Herkulesa, przeprowadzając sekcje zwłok, zbadał dokładnie budowę ludzkiego ciała. By stworzyć figurę idealną chciał być pewien konstrukcji i zależności jakie zachodzą w ludzkim ciele. My chcąc rzeźbić nasze ciało również powinniśmy najpierw dokładnie je poznać.  Nie można dążyć do ideału nie mając pojęcia czym charakteryzuje się nasza budowa, kształt sylwetki, jaka dieta jest dla nas najlepsza i w jaki sposób zadbać o prawidłowy metabolizm.

Typy sylwetek różnią się budową kośćca, rozłożeniem tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Generalnie wyróżnia się trzy podstawowe somatotypy: EKTOMORFICZNY TYP SYLWETKI, ENDOMORFICZNY TYP SYLWETKI I  MEZOMORFICZNY TYP SYLWETKI. Oczywiście żaden z nich nie występuję samodzielnie. Na ogół każdy z nas stanowi mieszankę tych typów, ze znaczącą przewagą jednego z nich. Świadomość własnej sylwetki i uwarunkowań genetycznych  pozwala dostosować rodzaj treningu i diety w celu maksymalizacji rezultatów treningowych.Ektomorficzny typ sylwetki : 

Charakterystyka ogólna: Krucha, delikatna budowa. Ektomorfik jest szczupły, czasem wręcz chudy. Cechują go wąskie biodra i barki. Ma problemy z nabieraniem masy mięśniowej. Naturalnie smukła sylwetka wynika z przyspieszonego metabolizmu. Mięśnie takich osób zazwyczaj nie posiadają odpowiedniego napięcia, co często skutkuje zgarbioną sylwetką.Zalecenia dietetyczne: Dieta powinna być bogata w białka i tłuszcze. Może mieć podwyższoną kaloryczność. Należy jednak unikać (pomimo ich wysokiej kaloryczności) fast foodów, słodyczy i słodzonych napojów, które zawierają niezdrowe składniki i często zmniejszają apetyt. Zalecam orzechy, pestki, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, nisko przetworzone węglowodany.  Ektomorficy powinni pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości snu i unikaniu stresu. Minimum to 5 pełnowartościowych posiłków, w tym zaznaczam dużo węgli złożonych oraz białka. Chcąc przybrać na masie trzeba w tym przypadku  spożywać więcej kalorii niż spalać.

Trening: Osoby o takiej budowie powinny najpierw skupić się na wzmocnieniu napięcia mięśniowego i zlikwidowaniu  wad postawy. Niewiele cardio, dużo wielostawowych treningów z obciążeniami. Stopniowe zwiększanie obciążeń, a nie ilości powtórzeń. Maksymalne obciążenia, wolne tempo i długie odpoczynki.

Endomorficzny typ sylwetki:

Charakterystyka ogólna: Masywna budowa ciała i grube kości. Silnie rozwinięta tkanka tłuszczowa. Tłuszcz zbiera się najczęściej wokół brzucha, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia (między innymi cukrzyca i choroby serca). Ten typ budowy częściej występuje u kobiet, co jest  spowodowane działaniem żeńskich hormonów produkowanych przez jajniki.  Endomorficy często cierpią na bóle kolan.Zalecenia dietetyczne: Metabolizm endomorfika jest bardzo, bardzo wolny. Osoby te często decydują się na wyniszczające diety, które oczywiście prowadzą  do niedoborów żywieniowych i jeszcze znaczniejszego spowalniania przemiany materii. Będąc endomorfikiem należy ograniczyć tłuszcze i węglowodany. Im więcej posiłków i im mniejsze tym lepiej. Spożywanie małych posiłków co kilka godzin pozwoli przyspieszy  metabolizm, tak samo jak picie dużej ilości wody. W celu uniknięcia efektów zbyt ubogiej diety zalecam w tym przypadku indywidualnie opracowane plany żywieniowe pod okiem specjalisty.

Trening: : Regencja w tym przypadku trwa dłużej niż u pozostałych typów. Ciężar na treningu powinien być umiarkowany, a pomiędzy seriami niewielki odpoczynek.

Mezomorficzny typ sylwetki: 

Charakterystyka ogólna: Osoby posiadające ten typ budowy, są silnie umięśnione, mają mocny kościec oraz stawy. Dobrze rozwinięte serce oraz tętnice. Charakteryzują się szeroką obręczą barkową i klatką piersiową, przy wąskiej talii. Charakterystyczne dla Mezomorfika są masywne uda, łydki oraz przedramiona (dlatego ten typ budowy w większości przypadków dotyczy mężczyzn). Zdarzają się kobiety o tym typie budowy (figura tak zbudowanych mężczyzn ma przeważnie kształt prostokąta, a kobiet – klepsydry).Zalecenia dietetyczne: Dosyć łatwo nabiera się masę przy zwykłej zdrowej diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. Ważna jest konsekwencja, która zapobiegnie utracie tkanki mięśniowej i gromadzeniu tłuszczu. Mezomorfik powinien zjadać dużo białka i węglowodanów. Np. chude mięso, produkty mleczne, soja, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, które wspomagają rozwój mięśni.

Trening: Przy tym typie budowy nawet mała ilość treningów pozwala  na posiadanie umięśnionej sylwetki. Mięśnie potrzebują więcej czasu na regenerację i odpoczynek, dlatego zaleca się, aby nie przesadzać z częstością treningów.


Najpewniej jest określić swój typ budowy ciała na podstawie wyglądu, który występował zaraz po okresie dojrzewania. Wnioski wysnuwane na podstawie wyglądu w okresach późniejszych mogą być mylące i zależeć głównie od naszego stylu życia.

Komentarze

 1. hmmmma to ciekawe... Ja się zastanawiałam czy dobrąmetodą dopasowania diety jest poprzez pobranie krwi i jej zbadanie. Jaksądzisz ?
  Pozdrawiam,
  www.e-mally.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze przed ułożeniem odpowiedniej diety najpierw powinno się przeprowadzić odpowiednie badania. W dużej mierze ma to na celu uzupełnienie dietą niedoborów, które zostały wykazane podczas badania. Stan naszego organizmu wyznacza kierunek w jakim powinno zmienić się żywienie. Są jednak konkretne diety, które opierają się na badaniach krwi. Osobiście nie stosowałam żadnej z tych diet. Mam kilka zastrzeżeń, co do jedzenia zgodnie ze swoją grupą krwi, ale na przykład genodieta wydaje się całkiem interesująca (pomijając cenę takiego pakietu badań).

   Usuń
 2. W moim przypadku raczej nie da się tak do końca określić. Istnieją typy pomiędzy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Tak jak pisałam żaden z tych typów nie występuję samodzielnie. Na ogół, każdy z nas stanowi mieszankę tych typów, ze znaczącą przewagą jednego z nich. Aby stwierdzić do której grupy się zalicza Twoja sylwetka, najlepiej abyś brała pod uwagę tendencję z okresu, który wystąpił przed okresem dojrzewania. Możesz na przykład wygrzebać swoje stare zdjęcia i popatrzeć na swoją sylwetkę. Wtedy łatwiej jest określić : czy byłaś szczupła i smukła? czy niska i okrągła? a może miałaś tzn. "zbitą" strukturę ciała? :) Częstym połączeniem jest na przykład endomorficzno-mezomorficzny typ sylwetki z przewagą mezomorficznego. Ten typ charakteryzuję się zbitą sylwetką, z tendencją do tycia w okolicach brzucha i bioder, ale i zdolności pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej przy umiarkowanej aktywności fizycznej. Najlepiej jest określić przewagę danego typu i pod tym kątem rozpatrywać przyszła pracę nad sylwetką.

   Usuń
 3. No nie wiem do którego ja pasuje. Też bym wzieła coś pomiędzy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudno tak samemu obiektywnie się przyporządkować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj bardzo ciężko jest się określić

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak patrzę i nie Wiem, która pasuje do mojej najbardziej..

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie! Myślę, że wpasowuję się w ostatni typ :)
  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy się na tym nie zastanawiałam, a to bardzo ciekawe o czym piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 9. A mi na studiach wspominali o 4 typach sylwetki. A - typowo kobieca - szersze biodra niż barki, V - typowo męska - szersze barki niż biodra oraz I i H gdzie proporcje szerokości bioder do barków są bardzo zbliżone, ale w pierwszym przypadku mamy drobny kościec, a w drugim masywny. Jednak w rzeczywistości "czyste" typy sylwetek występują bardzo rzadko. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba najbardziej pasuję do endomorficznej sylwetki...a kolana rzeczywiście są moją zmorą odkąd pamiętam...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pij wodę!

Trening mięśni brzucha - podstawy

Martwy ciąg (deadlift)